Aktualności

Sędziowanie

Dlaczego niesportowy? Atakowałem przecież piłkę...

Dlaczego niesportowy? Atakowałem przecież piłkę...

Oto przykład wprost z 40. edycji CNBA faula niesportowego (C4).

W celu ułatwienia komunikacji, poszczególne kryteria fauli niesportowych zostały oznaczone symbolami: C1, C2, C3, C4 oraz C5. Oto poszczególne kryteria:

Faul niesportowy, to faul związany z kontaktem zawodnika z przeciwnikiem i w ocenie sędziego:
• Kontakt ten nie wynika z uzasadnionej próby bezpośredniego zagrania piłką, zgodnej z duchem i intencją przepisów. (C1)
• Zawodnik powoduje nadmierny kontakt – ciężki faul – próbując zagrać piłką lub kryjąc przeciwnika. (C2)
• Zawodnik obrony, w celu przerwania postępującego kontrataku, powoduje niepotrzebny kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej. (C3)
Ma to zastosowanie do momentu rozpoczęcia przez zawodnika ataku akcji rzutowej.
Zawodnik obrony, w celu powstrzymania szybkiego ataku, powoduje kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej z tyłu lub z boku, kiedy na drodze pomiędzy tym zawodnikiem ataku a koszem przeciwników nie ma żadnego obrońcy. (C4)
Ma to zastosowanie do momentu rozpoczęcia przez zawodnika ataku akcji rzutowej.
• Zawodnik obrony powoduje kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej na boisku, kiedy piłka jest wciąż w rękach sędziego lub jest w dyspozycji zawodnika wprowadzającego ją – podczas wprowadzania piłki, kiedy w czwartej (4) kwarcie oraz każdej dogrywce zegar czasu gry wskazuje dwie minuty (2:00) lub
mniej. (C5)


Powyższe video to przykład faula niesportowego (C4). Zawodnik obrony powoduje nielegalne zetknięcie z przeciwnikiem z tyłu, który jest w posiadaniu piłki. Kontakt ten ma wpływ na grę (wytrąca zawodnika kozłującego z balansu i szybkości), a więc jest to faul. Faul taki należy uznać za niesportowy.

Sędziowie w tej sytuacji nie oceniają intencji przeciwnika (czy świadomie sfaulował przeciwnika) natomiast oceniają zdarzenie:
Posiadanie piłki przez zawodnika w ataku + Nielegalny kontakt z tyłu, który jest faulem (ma wpływ na grę) + Żadnego obrońcy na drodze pomiędzy zawodnikiem z piłką a koszem przeciwnika = faul niesportowy. 

Na podstawie klipów zajmiemy się też pozostałymi kryteriami fauli niesportowych w kolejnych artykułach.Partnerzy

R E K L A M A