Aktualności

Wszystkie działy

Przypomnienie oraz zmiany przepisów gry (part I)

Przypomnienie oraz zmiany przepisów gry (part I)

Nowe sytuacje i interpretacje na boiskach CNBA.

Podsumowanie zmian w przepisach gry w koszykówkę, które są dość istotne z punktu widzenia gry w CNBA, a także przypomnienie tych ważniejszych:

Zmiany w czasie akcji

Powód: przyspieszenie gry i spowodowanie aby drużyny oddawały więcej rzutów.

Opis: wprowadzono zapis mówiący o tym, że kiedykolwiek drużyna będąca w posiadaniu piłki straci piłkę na swoim polu obrony w wyniku błędu lub faula, to przeciwnicy którzy będą wprowadzać piłkę na swoim polu ataku będa mieli na rozegranie 14 sekund (nie jak do tej pory 24 sekundy).

Przykład:
Zawodnik drużyny A kozłuje piłkę ze swojego pola obrony na pole ataku. W momencie w którym jest na polu obrony popełnia faul w ataku, kiedy do końca rozegrania akcji pozostało:
a) 20 sekund
b) 5 sekund.

Po sygnalizacji sędziego drużyna B wprowadzi piłkę na swoim polu ataku (polu obrony drużyny A) i w obu przypadkach będzie miała 14 sekund na oddanie rzutu do kosza.
Powyższy przepis obowiązuje tylko przy zmianie posiadania piłki. Jeśli drużyna A jest w posiadaniu piłki na swoim polu ataku i jest faulowana przez przeciwników, wtedy gramy według dotychczasowaych zasad.

Przykład:
Zawodnik drużyny A kozłuje piłkę na swoim polu ataku. Obrońca B fauluje przeciwnika który kozłuje, kiedy do końca rozegrania akcji pozostało:
a) 20 sekund
b) 5 sekund.

Po sygnalizacji sędziego drużyna A wprowadzi piłkę na swoim polu ataku (polu obrony drużyny B) i będzie miała:
a) 20 sekund na dogranie akcji
b) 14 sekund na dogranie akcji

Przykład:
Zawodnik drużyny A kozłuje piłkę na swoim polu obrony. Obrońca B fauluje przeciwnika który kozłuje, kiedy do końca rozegrania akcji pozostało:
a) 10 sekund
b) 20 sekund.

Po sygnalizacji sędziego drużyna A wprowadzi piłkę na swoim polu obrony(polu ataku drużyny B) i będzie miała 24 sekundy na reozegranie akcji.Partnerzy

R E K L A M A