Aktualności

Sędziowanie

Step 0 i hop travel

Step 0 i hop travel

Czyli czy bardzo podobne zagrania są takie same.

Wykorzystując przerwę świąteczno-noworoczną, a także okres między kolejnymi edycjami CNBA, zapraszamy do śledzenia zakładki "Sędziowanie". Będziemy w niej omawiać ciekawe zagrania z różnych parkietów pod kątem decyzji sędziowskich. Wszystko po to, abyśmy jeszcze lepiej rozumieli przepisy, a także abyśmy nadążali za dużymi zmianami pod katem przepisów i interpretacji.

Przedstawiamy zagranie z dzisiejszej nocy. Marcus Smart oszukuje przeciwników, kibiców, a nawet kamerzystę... Czy nabrał też sędziów?


Jak wiemy niedawno wprowadzono nowe zapisy odnośnie błędu kroków. Wszystko po to, aby arbitrzy niepotrzebnie nie przerywali gry gwizdkiem. Wprowadzono tak zwany "krok 0", a więc moment w którym kiedy gracz kończy kozłowanie i podczas złapania piłki ma jedną nogę na parkiecie, wtedy ten krok nie jest pierwszym (jak kiedyś), ale tak zwanym krokiem zerowym. Po tym może jeszcze wykonać dwa kroki i oddać rzut do kosza lub podać piłkę. W powyższym zagraniu gracz wykonuje "step 0" mając lewą nogę na parkiecie, po czym prawa stopa dotyka parkietu (krok 1) oraz lewa (krok 2) i zawodnik wykonuje rzut. Zagranie nie dość, że niezwykle efektowne to oczywiście zgodne z przepisami. Ważne w tym wszystkim jest to, że zawodnik nie może wybić się z jednej nogi i wylądować na tę samą (jest to tak zwany hop travel) - wtedy popełnia błąd kroków. Poniżej przykład nielegalnego zagrania - odbicia się z jednej stopy i wykonuje kolejnego kroku na tę samą nogę:

Partnerzy

R E K L A M A